Prūsiskai | English | Deutsch | Lietuviškai | Latviski | Po polsku | Па-беларуску | По-русски
printed Prussian flags

pattern

Można u nas kupić 2 różne rodzaje flag pruskich, drukowanych na poliestrze 110 g/m². Szerokość: 170 cm, wysokość: 100 cm, z wiązaniami w każdym rogu do uniwersalnego zastosowania (można je odciąć, jeśli nie są potrzebne). Więcej szczegółów na temat wzoru poniżej.

flag size

Flaga kosztuje 30 euro plus koszty wysyłki:
Litwa: €2
Europa: €5
Reszta świata: €10

Aby złożyć zamówienie, wyślij e-mail na adres : glabbis@prusai.org

pattern

Flaga pruska

Prussian flag

W latach 1988-1989 flagą Bractwa Pruskiego zostały ustanowione trzy poziome czarno-czerwono-czarne pasy z dzielącymi je dwoma cienkimi, białymi paskami. Według legendy regimenty pruskich wojów miały nieść taką właśnie flagę podczas służby księciu Włodzimierzowi z Kijowa w XI wieku.

Pruska flaga odzwierciedla zjawisko naturalne, jakim jest pejzaż morza baltyckiego po zachodzie Słońca: ciemne wody morza i ciemne niebo, z czerwoną poświatą zachodzącego słońca pomiędzy nimi.

Połączenie kolorów pruskiej flagi jest symboliczną reprezentacją Rāmawy w kontekście Prābutiskan, "pruskiej mistycznej wieczności". Rāmawa jest czerwonym środkiem pomiędzy spokojną wieczną ciemnością; czerwonym migotaniem RĀM-MĀR. Pomiędzy świadomością Rāmawy a ciemnością wieczności, biała granica chroni nas przed wpływem iluzji Māry.

Ciemny, jasny i czerwony to najwcześniejsze terminy opisujące kolory w wielu różnych językach. Pruska flaga jest zatem pełnym wyrazem archaiczności w obecnych czasach.

Pruska flaga z herbem

Prussian flag with bear

Herb Prus został opisany w 1529 r. przez Simona Grunaua w jego Kronice Pruskiej w jego relacji z wydarzeń z 523 r. - Prawa Prutenisa i Widewuty: „...a w miejscu, gdzie stała tarcza, stały dwa białe konie, które trzymały tarczę pośrodku, a tarcza przedstawiała sylwetkę stojącego mężczyzny od pasa w górę, jednak z głową jakby niedźwiedzia o rozwartej paszczy.“

Zgodnie z legendarną datą ustanowienia praw Widewuty, herb ma 1500 lat. Tarcza między dwoma końmi to chroniona święta przestrzeń, Rāmawa. Istota znajdująca się między dwoma bliźniakami zwykle wskazuje na centralne bóstwo lub axis mundi. Człowiek-niedźwiedź z rozdziawioną paszczą to przodek, który wciąż do nas przemawia.


Prussian Gods Peckols Perkunas, Potrimpo (Patollus, Percunus, Potrimpus) & King Waidewuti's Crest